Existuje několik způsobů jak se dopravit do školy. Můžeš jít pěšky nebo jet na kole. Pokud bydlíš od školy dál, pojedeš asi autobusem, tramvají, metrem či vlakem, anebo tě ke škole svezou rodiče autem.

Pěšky

Chodit pěšky je úžasná věc. Je to zdravé a zajímavější než sedět v autě a navíc to dokážeš úplně sám, bez rodičů smiley Můžeš se třeba domluvit s kamarádem nebo kamarádkou a po cestě do školy se spolu někde potkat. Pro takovou cestu si můžete zkusit namalovat vlastní mapuenlightened.

Pokud se vám nechce vlastní mapu malovat, podívejte se do naší mapy - klikněte SEM - a zkuste najít dům, ve kterém bydlíte a vaši školu. Na obě místa klikněte myší (nejprve na jedno a pak na druhé) a dovíte se, jak dlouho by vám to přibližně trvalo, kdybyste šli do školy pěšky, kdybyste jeli na kole nebo na bruslích, anebo kdybyste třeba běželi.

Během cesty do školy buď ale každopádně opatrný, zejména pokud budeš přecházet silnici! Vždy přecházej v místě, kde je vyznačen přechod pro chodce, stejně se ale před vstupem na vozovku ujisti, že se k tobě žádné vozidlo neblíží anebo že ti dal řidič vozidla bezpečně přednost tím, že zastavil. Své znalosti o tom, jestli víš, jak správně se chovat na silnici si můžeš prověřit v našem testu dopravní výchovy. odkaz 

Také si můžeš zkusit po zahrát různé online hry a kvízy po internetu. Některé z nich jsme pro tebe vybrali, stačí kliknout na obrázek. Můžeš zkusit řídit křižovatku, zahrát si pexeso s dopravními značkami a přitom se učit jejich významy. Společnost BESIP pro vás připravila na svých webových stránkách interaktivní výukový program, kde si také můžeš ověřit své znalosti z dopravní výchovy. Portál ŠKODA HROU od výrobce automobilů ŠKODA tě bude určitě bavit! Nebo můžeš zkusit řídit křižovatku. Ale pozor, nesmí dojít k žádné havárii a zároveň se ti nesmí na silnici tvořit dlouhé kolony aut!

 

  

   Interaktivní výukový program dopravní výchovy - BESIP

 

 

 

  ŠKODA HROU "Cílem tohoto serveru je přispět k popularizaci a propagaci dopravní bezpečnosti pro děti. Je určen

  zejména pro žáky na prvním stupni základních škol a je součástí vzdělávacího projektu společnosti ŠKODA AUTO – 

  „ŠKODA hrou“.  Nesnažili jsme se postihnout problematiku v kompletním rozsahu, ale spíše formou  her a příběhů

  upozornit na klíčové oblasti a tak přispět ke zvýšení bezpečnosti dětí v dopravě."

 

 

  PEXESO

  Na webových stránkách http://www.spidla.cz/plne-hry-zdarma si můžete stáhnout online hru pexeso s dopravními

  značkami a přitom se učit, co která z nich znamená. 

 

  

  TRAFFIC MANIA

  Vyzkoušejte si, jak nelehký úkol řídit je křižovatku. V případě poruchy či nehody se musíte postarat i o odstranění

  vozidla.

 

 

 

  TRAFFICATOR

  Vaším úkolem v této hře je řídit dopravu (kliknutím myši na konkrétní automobil zastavovat a následně pouštět vozidla

  v pravý okamžik tak, aby nedošlo ke kolizi s chodci a zároveň, aby se netvořily zácpy.

 

 

 

  TRAFFIC COMMAND

  V této hře musíte opět řídit dopravu a zajistit plynulý průjezd vozidel, a sice pomocí přepínání světel na semaforech.

 

 

 

Na kole

jízda na kole je další možností, jak se dopravit do školy. Trasu si můžeš naplánovat stejným způsobem, jako když půjdeš pěšky. Kolo je dopravní prostředek, který je šetrný k životnímu prostředí, k přírodě, nevypouští do ovzduší žádné škodlivé látky jako motorová vozidla a nezpůsobuje zácpy na silnicích. Jízda na kole je zdravá nejen pro tvé okolí ale také pro tvoje tělo. Nezapomeň si vzít helmu a správně si ji nasadit! Pokud nevíš, jak má být helma správně nasazená, podívej se sem. Když se potřebuješ dostat na druhou stranu silnice, použij přechod pro chodce. Při přecházení raději slez z kola a jdi pěšky, své kolo vez vedle sebe.

 

 

 

Už jste byly na Dopravním hřišti Prosek vyzkoušet si jízdu na kole na hřišti, ketré vypadá jako opravdová silnice s opravdovými dopravními značkami a semafory?  

 

 

 

 

 

Počítačová hra, ve které závodíte na kole. Během závodu se musíte vyhýbat různým překážkám, abyste si nepřivodili 

nehodu.

 

 

Veřejná doprava (MHD)

Pokud chceš jet autobusem, tramvají nebo metrem ať už do školy, za kamarádem/kamarádkou nebo třeba trénink, pamatuj, že pomáháš životnímu prostředí vždy, když dáš přednost takovému způsobu dopravy před autem. Pokud chceš zjistit, jakým dopravním prostředkem se nejlépe dostat z jednoho místa na druhé a v kolik hodin takový dopravní prostředek jede, jdi na webovou stránku Ropid.cz. Zadej odkud a kam chceš cestovat (napiš jméno zastávky, nebo zkus třeba jen jméno ulice, kde bydlíš) a program ti najde varianty spojení i s dobou přepravy. Pokud si chceš vyzkoušet, jestli bys uměla/uměla hledat v jízdním řádu autobusu nebo tramvaje, klikni SEM

Víš, jak se chovat na zastávce a ve veřejné dopravě?

 • Na zastávce stůj v dostatečné vzdálenosti od silnice.
 • Vyčkej v klidu do příjezdu autobusu/tramvaje/metra, nepobíhej a nestrkej se s kamarády, mohli byste zranit sebe nebo jiné cestující.
 • Buď slušný k řidiči a k ostatním cestujícím, nebuď příliš hlučný, abys nerušil ostatní.
 • Nenechávej v autobuse nepořádek, nezahazuj papírky a žvýkačky.
 • Pokud stojíš, tak se vždy pořádně drž, abys nespadl, pokud autobus nečekaně zabrzdí nebo změní směr.
 • Starší cestující pusť sednout.
 • Před výstupem si vždy zkontroluj, zda máš všechny své věci, abys něco nezapomněl.
 • Nepřecházej silnici těsně před anebo těsně za autobusem, může ti to bránit ve výhledu na silnici a mohl bys přehlédnout blížící se automobil.

Pro vaši bezpečnost

 • Měj cenné věci jako je třeba mobilní telefon, peněženka vždy pečlivě uschované tak, aby nebyly případným zlodějům na očích.
 • Klíče nos oddělené od čehokoliv, kde je uvedena vaše adresa. Kdyby se zloděj zmocnil obou věcí, jednoduše by pak našel tvé bydliště a pohodlně si odemkl ty správné dveře.
 • Zkontroluj si, že nasedáš do správného autobusu podle čísla a trasy.
 • Zloději mají rádi davy lidí, obzvláště pak mají rádi batohy, držte tedy své tašky před sebou pečlivě uzavřené

 

 

CITY BUS DRIVE

Počítačová hra, ve které se stanete řidičem autobusu, a Vaším úkolem je bezpečně rozvážet cestující po městě.

 

 

 

Logická počítačová hra, ve které si zahrajete na dispečera, jehož úkolem je vypravit všechny autobusy z depa. Více informací o hře se dovíte na stránkách

http://www.czc.cz/hry-zdarma-dispecer-procvicte-si-logicke-uvazovani/clanek

 

Naposledy editováno: 03.11.2014

 

© Praha 9

Zdravá devítka 2014

Technicky zajišťuje Ajtíci